A híres székely konyha
A székely konyha jellegzetességét a többféle alapanyag, a jellegzetes fűszerezés és sajátos elkészitési mód használatának együttes hatása alakított ki. Ízeinek és zamatainak varázsa egyedülálló,mert természetes.
Ennek megfelelõen a székely konyha alapvetõ jellemzõi: - a sertészsír, a vöröshagyma és a fûszerpaprika együttes használat - a sertéshús és sertészsír domináns alkalmazása - a tejföl nagymértékű felhasználása - sajátos ételkészítési módok (pörköltalap készítés, pirítva párolás, rántással, sűrítés) - sajátos fűszerezési eljárások - magas szénhidráttartalmú köretek és fõzelékek fogyasztása
Ha a székely konyháról beszélünk, nem árt annak tájszavainál is odafigyelni egy kicsit, mert errefelé nemcsak az ízvilág, hanem a nyelv is őrzi a hagyományokat. a burgonya felénk pityóka, a tésztaféléket említve a székely ember kizárólag süteményre gondol, a főtt tészta nálunk laskának nevezendő, a sárgarépa muroknak felel meg a petrezselyem fehérrépát jelent, a bab fuszujka névre halgat, a vörös hagyma az vörös ( veress) és nem fehér, általános a román nyelvből kölcsönvett, ejtés szerinti árdé, vagy árdéj a paprika nevére, illetve a vinette a padlizsán nevére halgat.
A fő fogások között különlegességnek számít a kukoricadarából (törökbuza) készült puliszka, aminek főzési, sütési mesterei igazából a román pásztorok, de ugyanígy a gyimesi csángók. Szintén a román konyhától kölcsönzött pacalleves, a balkáni csorba aminek különleges ízt kölcsönző leustyán, van ennek egy erdélyi változata is de erről majd bővebben a leveseknél.
Leggyakrabban a sertéshúst használják, de a baromfi, marha, sőt a bárány is helyet kap. A krumplit, vagyis „pityókát” teszik nagy gyakorisággal köretnek- sütve, főzve, pirítva. Messze földön híres a cserépedényben főzött töltött káposzta- ezt sertés, és marhahússal vegyesen készítik, csomborral és kaporral. Házi kenyérrel ellenállhatatlan.
Tipikus erdélyi sütemény ( tészta) a "Kürtőskalács", a csöröge, a pánkó. A szilvapálinka és a székelyköményes elmaradhatatlan ital. A székely ember szíverősítőnek, szívmelengetőnek is nevezi. Minden családban ebéd előtt isszák, hogy meghozza az étvágyat. Ha vendég érkezik, legyen az akár a szomszéd, akár betévedt idegen, a gazda egy pohár szilvapálinkával fogadja. Ez megtiszteltetést jelent.
Ha már valaki járt Erdélyben, tudja mit jelent a székely vendéglátás; azt is tudja, hogy nem lehet visszautasítani a megterített asztalt, és szó szerint „bele beszélik” az ételt az emberbe! Ha beléptél egy székely „portára”, tudnod kell- egy kis kupica szilvapálinka, szíverősítő fogad, és sértő, ha nem fogadod el. Az székely ember ezzel fejezi ki szeretetét, így adja tudtára, hogy szívesen lát a házában Fontos tudnivaló, hogy evés közben nincs beszéd, hisz mindkettőhöz a szánkat kell használni, így aki sokat beszél, keveset fal- tartja a székely mondás A híres székely konyha,azt mondják, azért olyan finom, mert szeretettel fűszerezi a gazdasszony
Régen minden ház előtt ott díszelgett a székelykapu, hirdette a gazda jólétét. Ma kevés van belőlük. Minden felirat egy- egy jókívánság: mint béke a bemenőre, áldás a kimenőre; ez is szívélyességet, békességet, vendégszeretetet tükrözi.
|